Wycieczka do Torunia i Ciechocinka

Dzięki hojności Zarządu firmy „Fungis”, dnia 26 czerwca 2013 roku uczniowie klas I-VI wzięli udział w wycieczce do Ciechocinka i Torunia.

Wyjechaliśmy ze szkoły bardzo wcześnie, bo już o godzinie 6.00.
Po kilkugodzinnej jeździe dotarliśmy do znanego uzdrowiska – Ciechocinka, gdzie czekała już na nas pani przewodnik.

W Ciechocinku uczniowie odbyli spacer po Parku Zdrojowym oraz zwiedzili Tężnie, poznając ich zastosowanie i historię. W parku Zdrojowym obejrzeliśmy bogatą roślinność z rzadkimi okazami drzew i krzewów, które tworzą harmonię architektoniczną ze stałymi charakterystycznymi dla Ciechocinka obiektami drewnianymi - Muszlą Koncertową, kawiarnią „Bristol”, Pijalnia Wód Mineralnych.

Następnie udaliśmy się do Torunia.
Po tym pięknym mieście oprowadzał nas pan przewodnik. Pokazał nam uroki i ciekawe miejsca dzisiejszego Torunia. Zaprowadził nad brzeg Wisły i przedstawił historię jej mostów. Usłyszeliśmy legendę dotyczącą powstania nazwy „Toruń”.

Usłyszeliśmy historie związane z Mikołajem Kopernikiem, zobaczyliśmy jego dom, szkołę, do której uczęszczał oraz kościół, w którym został ochrzczony. Na rynku podziwialiśmy pomnik astronoma. Obejrzeliśmy mury obronne oraz słynną Krzywą Wieżę. Wróciliśmy do domu z toruńskimi smakołykami i dobrymi wspomnieniami.

Jedną z atrakcji wycieczki była wizyta w Toruńskim Planetarium – Geodium. Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski.

Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka. Wykaz stanowisk interaktywnych w sali Geodium: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, precesja osi ziemskiej, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, krążek Newtona, tworzenie wydm, źródła energii odnawialnej i start rakiety.

Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa? Kto ocalił miasto przed plagą żab? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy odwiedzając Dom Legend Toruńskich - nową atrakcję turystyczną grodu Kopernika. Dom Legend Toruńskich, to połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Odwiedzając to miejsce można usłyszeć legendy związane z Toruniem, ale też poniekąd ich dotknąć.

Przed rozpoczęciem zabawy założyliśmy kaptury, aby opowieści nie namieszały nam za bardzo w głowach, a powrót do rzeczywistości był łatwiejszy. Dopiero po zastosowaniu środków ochronnych mogliśmy rozpocząć przygodę w świecie legend. Przewodnikiem po nim był zabłąkany średniowieczny kupiec Maurycy. W czasie pokazu mieliśmy okazję wcielić się w role bohaterów opowieści. Na chwilę mogliśmy stać się królem, Krzyżakiem, łotrem lub flisakiem.

Poznaliśmy legendę o krzyżackiej warowni z 1231 r., zbudowanej w konarach rozłożystego dębu. Spróbowaliśmy tu swoich sił w strzelaniu z kuszy. Następnie usłyszeliśmy o szpetnej przygodzie króla Jagiełły, oblanego zawartością nocnika przez mieszczkę Katarzynę.
W miejscu kaźni i tortur mogliśmy zobaczyć, jak to jest być zakutym w dyby lub zamkniętym w wiszącej klatce, oraz usłyszeć historię łotra, który z wysokości szubienicy dojrzał nadciągające wojska szwedzkie. Spróbowaliśmy także swoich sił we flisaczej walce na wiosła.