Lekcja gastronomii

Dnia 20.02.2012 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji astronomii przeprowadzonej przez pana Marka Pytlewskiego z Mobilnego Planetarium URSA MAJOR. Niewielkie, przenośne planetarium, to nowa forma edukacji astronomicznej, rozpowszechniona w wielu krajach na świecie, a ostatnio torująca sobie drogę również w Polsce. Dzięki swojej mobilności i małym rozmiarom planetarium może dotrzeć do każdej szkoły, przedszkola czy ośrodka kultury. Pokazy i lekcje astronomii odbywają się na miejscu, bez potrzeby organizowania kosztownego wyjazdu do odległego miasta. 

W ciągu jednego dnia wszyscy uczniowie odwiedzili planetarium i wzięli udział w pokazach dostosowanych do wieku danej grupy. Tradycyjną, stałą kopułę planetarium zastępuje w tym przypadku kilkumetrowa przenośna półsferyczna nadmuchiwana kopuła, pokryta materiałem zapewniającym we wnętrzu niezbędną ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego w połączeniu z oprogramowaniem astronomicznym dla małych planetariów oraz filmów i animacji komputerowych przeznaczonych do wyświetlania na kopule, pozwala na uzyskanie efektów podobnych do tych, które można oglądać w dużych planetariach. W planetarium prezentowane są zjawiska związane z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmiany położenia planet i fazy Księżyca, zaćmienia Słońca i deszcze meteorów. Pokazuje, jak zmienia się wygląd nieba w zależności od pory roku i miejsca obserwacji na Ziemi. 

Uczniowie odbyli podróż przez Układ Słoneczny podziwiając m. in. lodowe pierścienie Saturna. Przyglądali się narodzinom gwiazd i wybuchom supernowych, obserwowali zderzenia galaktyk i komety zbliżające się do Słońca.