Aktualności 2013/2014

Dnia 26.11.2013r,w Szkole Podstawowej im Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Makowskiej gościli żołnierze z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie w osobach: major Adam Prus, major A. Rudyk, kapitan marynarki Przemysław Wiśniewski, starszy sierżant R. Milner, starszy szeregowy Łukasz Niedźwiecki.

Przedstawiciele WSW zaprezentowali się społeczności szkolnej w mundurach galowych, przedstawili historię Wojska Polskiego oraz odpowiedzieli na pytania zadawane przez uczniów jak i nauczycieli.
Kolejnym punktem spotkania były prezentacje multimedialne: ,,11listpada – Święto Niepodległości” oraz ,,Wojsko Dzisiaj”. 

Ten szczególny dzień zakończył się pokazem żołnierskiego wyposażenia bojowego. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć, a nawet założyć maskę przeciwgazową, kamizelkę kuloodporną, kombinezon. Zaproszeni goście przekazali uczniom i szkole upominki w postaci książek, kubków, koszulek emblematów itp. 

Spotkanie to mogło się odbyć dzięki przychylności i życzliwości Przewodniczącego Rady Gminy w Makowie Panu Dariuszowi Kulecie, za co cała społeczność szkoły na czele z dyrektorem składa serdeczne podziękowanie. 

Dnia 21.XI.2013 roku w Szkole Podstawowej im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbył się po raz kolejny Dzień Bezpieczeństwa. 
Była to uroczystość która już na stałe zagościła w kalendarzu imprez szkolnych. Uczniowie klas I - VI oraz Oddziału Przedszkolnego przygotowali część artystyczną poświęconą zachowaniu bezpieczeństwa podczas uczestnictwa w ruchu drogowym. Recytowano wiersze, śpiewano piosenki oraz wystawiono krótkie przedstawienie. Uczniowie przygotowali znaki drogowe oraz zaprezentowali się w kamizelkach odblaskowych.

Po części artystycznej cała brać szkolna wyruszyła na krótką wycieczkę ulicami miejscowości Wola Makowska. Nauczycieli przypomnieli o prawidłowym poruszaniu się pieszych po drodze oraz właściwym przechodzeniu przez jezdnię. Scenariusz, oprawę muzyczną oraz dekorację przygotowały opiekunki SU: P. Anna Czerwińska, P. Marta Wawrzyn oraz P. Anna Jaworska. 

Jak co roku w miesiącu październiku w naszej szkole został przeprowadzony w szkole konkurs pt. "Różaniec dla Maryi". Ilość prac, która wpłynęła była ogromnym zaskoczeniem. Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem tak wśród dzieci jak i rodziców. Każdy przyniesiony różaniec był oryginalny i ładny. Można było podziwiać różańce z masy solnej, plastycznej, guzików, fasoli, herbaty, szyszek, foremek po jajkach i wiele innych. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała pani Anna Czerwińska - katechetka 

W piątek 8 listopada nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą „bajkową krainę”. Okazją do tych działań był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, którego obchody przypadają 5 listopada. Nasi uczniowie nie tylko lubią bajki, ale również doskonale znają ich bohaterów.
W tym dniu uczniowie wszystkich klas zamienili się w bajkowych bohaterów. Na szkolnym korytarzu pojawiły się barwne postaci ze znanych bajek i baśni. Można było tu spotkać piratów, księżniczki, wróżki. Większość uczniów wykazała się ogromną pomysłowością. Wyobraźnia dzieci i pomoc rodziców w przygotowaniu strojów sprawiły, że rozpoznanie niektórych uczniów było wręcz niemożliwe. Tego wyjątkowego dnia odbył się w szkole niezwykły bal. W rytmie bajkowych piosenek wszyscy świetnie się bawili. 

Ponadto w ramach obchodów Dnia Postaci z Bajek został zorganizowany konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”, każde dziecko mogło narysować swoją ulubioną postać z bajki, a wszystkie prace stworzyły wspaniałą wystawę portretów ulubionych bohaterów z bajek. Autorzy zwycięskich prac otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przygotował Samorząd Uczniowski. 

W ostatnich dniach października cała społeczność szkolna odbyła wycieczki do Miejsc Pamięci Narodowej, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na mogiłach żołnierzy i osób cywilnych poległych w czasie II wojny światowej.
Podczas wizyty na makowskim cmentarzu i w lesie Zwierzyniec oddaliśmy hołd poległym w walce o wolność Ojczyzny.
,, A choć ich życia płomień zgasł,
to myśli o nich są przecież w nas…”
M. Czerkowska ,, Zaduszki”

Dnia 14 października 2013roku w Szkole Podstawowej im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Makowskiej świętowano Dzień Edukacji Narodowej oraz Ślubowanie Pierwszoklasistów.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście w osobach: Wójt Gminy Maków Pan Jerzy Stankiewicz, Prezes OSP Pan Edward Stań, sołtys Pan Marian Trojan, emerytowana nauczycielka Pani Helena Łuczywek oraz rodzice i dziadkowie uczniów. 

Za trud i wysiłek włożony w pracę wychowawczą, dydaktyczną i opiekuńczą dyrektor szkoły wręczyła nauczycielom nagrody i dyplomy uznania. 
Klasy IV-VI pod kierunkiem opiekunki Samorządu Uczniowskiego Pani Marty Wawrzyn zaprezentowały część artystyczną. 

Po uroczystości Święta Edukacji Narodowej nastąpiło ślubowanie uczniów klasy I. 
Ceremonii pasowania dokonał Wójt Gminy Pan Jerzy Stankiewicz. Mali bohaterowie dnia zaprezentowali duże umiejętności recytatorskie i wokalne. Scenariusz i dekorację wykonała wychowawczyni klasy pierwszej Pani Anna Czerwińska. 

Na zakończenie rodzice klasy pierwszej zaprosili na słodki wspólny poczęstunek. 

W wakacje 2013roku niespodziewaną wizytę złożyła Pani Janina Psyk – synowa pierwszego kierownika szkoły Ignacego Psyka wraz z wnuczką. W spotkaniu uczestniczyły pani Helena Łuczywek oraz dyrektor szkoły Elżbieta Kamińska. Wspomnieniom nie było końca. Po obejrzeniu szkoły, kronik spotkanie zakończyło się wspólną herbatką. Dyrektor szkoły Elżbieta Kamińska od lat utrzymuje kontakt z Panią Janiną Psyk.

W dniu 17 września 1944 r. w lesie Zwierzyniec rozstrzelanych zostało 20 skierniewiczan. Był to odwet wojsk hitlerowskich za zabitego żandarma. 
Co roku właśnie w tym dniu wokół pamiątkowej mogiły zbierają się mieszkańcy Miasta Skierniewice i Gminy Maków, aby oddać hołd pomordowanym. 
Uczestniczyli w niej członkowie rodzin zabitych, przedstawiciele Nadleśnictwa, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Makowskiej wraz z nauczycielami oraz przedstawicielami władz gminnych na czele z Wójtem Jerzym Stankiewiczem. 
Krótką modlitwę odmówił kapelan parafii wojskowej w Skierniewicach ks. mjr Paweł Piontek. Do wszystkich zgromadzonych o pamięć o tym wydarzeniu apelowali Zastępca Prezydenta Miasta Piotr Łyżeń, Wójt Gminy Maków Jerzy Stankiewicz oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Andrzej Charzewski. Wartę przed pamiątkową mogiłą pełnili członkowie Stowarzyszenia Tradycji 26 Dywizji Piechoty. Szkoła z Woli Makowskiej od wielu lat opiekuje się tym grobem. 

Strony