Aktualności 2011/2012

Po dziesięciu miesiącach nauki nadszedł wreszcie upragniony czas wypoczynku, radości i zabawy. 29 czerwca 2012 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów. 
Uczniowie klas szóstych uroczyście przekazali sztandar swoim młodszym kolegom. Następnie złożyli ślubowanie i otrzymali upragnione świadectwa ukończenia Szkoły Podstawowej oraz pamiątkowe dyplomy. Dyrektor szkoły wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Bardzo serdecznie podziękował rodzicom za współpracę, pomoc w realizacji wielu zadań oraz pogratulowała sukcesów ich pociech.
Uczniowie klasy szóstej przedstawili część artystyczną „Szczęśliwej drogi już czas..” Szóstoklasiści podziękowali nauczycielom za siedmioletni trud i wysiłek włożony w ich kształcenie i wychowanie oraz wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. 
Również uczniowie klasy V pożegnali szóstoklasistów wręczając im drobne upominki. Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli prezentacje multimedialną poświęconą klasie VI. 

Dnia 28.05.2012 roku w Szkole im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Makowskiej odbył się Dzień Patrona. 
Na tę szczególną uroczystość przybyli zaproszeni goście w osobie Wójta Gminy Pana J. Stankiewicza, radnego wsi Wola Makowska Pana M. Kujawiaka oraz sołtysa Pana M. Trojana. 
Swoją obecnością zaszczycili mury szkoły również rodzice, dziadkowie i mieszkańcy wsi , którzy ze wzruszeniem oglądali występy dzieci.
W związku z miesiącem majem, świętem NMP Matki Kościoła oraz minionym Dniem Matki uroczystość przebiegała pod hasłem „Ave Maryja woła cały świat”. Nawiązywała ona do uczuć jakie żywił Kardynał Wyszyński do swojej wcześnie zmarłej matki oraz Maryi Matki Kościoła. Uczniowie zaprezentowali się publiczności recytując wiersze oraz śpiewając pieśni i piosenki religijne. 
Na zakończenie głos zabrał P. J. Stankiewicz nawiązując do aspektu historycznego i dokonań Patrona Szkoły oraz wręczył drobne upominki dla artystów. 

Zapraszamy do galerii

W styczniu 2012 r. ośmiu uczniów naszej szkoły z klas IV-VI wzięło udział w ponadprogramowej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Matematyki -"OLIMPUS".

Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności i zainteresowań matematycznych uczniów oraz możliwość porównania swoich umiejętności z umiejętnościami rówieśników. Uczestnicy rozwiązywali zadania zgodnie ze swoją grupą wiekową. Polecenia, z którymi przyszło im się zmierzyć, były trudne i wymagały dużych umiejętności, lecz wysoki poziom tylko zachęcił uczniów do działania. 

W rezultacie osiągnęli oni bardzo wysokie wyniki. 

Największy sukces odnieśli: Karolina Błędowska (klasa V), Michał Wiórkiewicz (klasa V) i Natalia Łukasik (klasa IV) zajęli oni 3 miejsce, otrzymując dyplom laureata i nagrodę książkową. Te wyniki osiągnęli w gronie 1746 uczniów z całej Polski. Ponadto Michał Cybulski (klasa V) zajął 7 miejsce w tym samym konkursie. Pozostali uczestnicy konkursu to: Tomasz Pukacz, Patryk Tarnowski Konrad Strojny i Paulina Kurek. Dyplomem nagrodzono także nauczycielkę panią Martę Wawrzyn, która przygotowała uczniów do konkursu. Ogromny sukces bardzo wszystkich cieszy. To efekt pracy z uczniami od pierwszej klasy, a także podczas zajęć dodatkowych organizowanych w szkole.

Wszystkim uczniom gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów. 

W dniu 02.03.2012r społeczność szkolna uczestniczyła w przedstawieniu cyrkowym. Dzięki temu uczniowie mogli podziwiać różne akrobacje artystów oraz brać w niektórych czynny udział. Mieli również możliwość zobaczyć z bliska węża i dotknąć go.

Dnia 20.02.2012 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji astronomii przeprowadzonej przez pana Marka Pytlewskiego z Mobilnego Planetarium URSA MAJOR. Niewielkie, przenośne planetarium, to nowa forma edukacji astronomicznej, rozpowszechniona w wielu krajach na świecie, a ostatnio torująca sobie drogę również w Polsce. Dzięki swojej mobilności i małym rozmiarom planetarium może dotrzeć do każdej szkoły, przedszkola czy ośrodka kultury. Pokazy i lekcje astronomii odbywają się na miejscu, bez potrzeby organizowania kosztownego wyjazdu do odległego miasta. 

W ciągu jednego dnia wszyscy uczniowie odwiedzili planetarium i wzięli udział w pokazach dostosowanych do wieku danej grupy. Tradycyjną, stałą kopułę planetarium zastępuje w tym przypadku kilkumetrowa przenośna półsferyczna nadmuchiwana kopuła, pokryta materiałem zapewniającym we wnętrzu niezbędną ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego w połączeniu z oprogramowaniem astronomicznym dla małych planetariów oraz filmów i animacji komputerowych przeznaczonych do wyświetlania na kopule, pozwala na uzyskanie efektów podobnych do tych, które można oglądać w dużych planetariach. W planetarium prezentowane są zjawiska związane z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmiany położenia planet i fazy Księżyca, zaćmienia Słońca i deszcze meteorów. Pokazuje, jak zmienia się wygląd nieba w zależności od pory roku i miejsca obserwacji na Ziemi. 

Uczniowie odbyli podróż przez Układ Słoneczny podziwiając m. in. lodowe pierścienie Saturna. Przyglądali się narodzinom gwiazd i wybuchom supernowych, obserwowali zderzenia galaktyk i komety zbliżające się do Słońca. 

W czasie zimowych ferii Szkoła nie była zamknięta. 
Nauczyciele przygotowali różne zabawy, gry i zajęcia, w których mogli wziąć udział wszyscy uczniowie. To darmowa alternatywa dla tych, którzy nie chcą się nudzić. Grafik zajęć w Szkole był bogaty, więc na pewno każdy znalazł coś dla siebie. 
<wśród propozycji="" na="" tegoroczne="" ferie="" zimowe="" dominowały="" różne="" gry="" i="" zabawy:="" ruchowe,="" stolikowe,="" edukacyjne.="" zabawy="" różnego="" typu="" wzbogacają="" życie="" dziecka="" wszechstronnie="" wpływają="" rozwój="" jego="" osobowości.="" wyrabiają="" nie="" tylko="" sprawność="" fizyczną,="" ale="" także="" rozwijają="" umysł="" wiedzę.="" <br="" style="font-family: Arial; font-size: 16px; font-weight: bold; line-height: normal;">
Biorąc udział w zajęciach zespołowych, dzieci uczą się społecznego współdziałania, a także wytrwałości, zdyscyplinowania i odpowiedzialności. Najcenniejszą jednak rolą zabawy jest wywoływanie uśmiechu na twarzach dzieci. Większość dzieci naszej szkoły, w związku z trudną sytuacją materialną rodziców, ferie zimowe spędza w domach. Tylko niewielki procent dzieci wyjeżdża poza miejsce zamieszkania. Stąd propozycja zorganizowania ferii zimowych w szkole. Dla wielu dzieci taka forma będzie jedyną możliwością wspólnej zabawy i wypoczynku. Dzieci mogły samodzielnie przygotować i skosztować pyszne kanapki, a także przenieść się „w świat wirtualnych gier”. W ofercie znalazły się także dwie wycieczki do kina Polonez do Skierniewic na filmy „Muppety” oraz „Kot w butach”.

Pomagamy chorej na porażenie mózgowe Dominice. Zbieramy pastikowe butelki, opakowania po serkach, maśle i wszelki inne pastiki. Zebrane plastiki pomogą dziecku w dalszej rehabilitacji. Kontakt z domem rodzinnym dziecka Polesie 163 tel. 46 839-65-86 lub 508-257-159 

Dnia 25.01.2012 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii zatytułowanej „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego”.

Uczestnicy pokazu najpierw dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat dawnych plemion zamieszkujących ziemie polskie, m.in. jak ubierali się pierwsi Słowianie i czym walczyli. Dzieci usłyszały opowieść o dziejach naszego kraju od okresu panowania Mieszka I, aż po Bolesława Krzywoustego. Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy reagowali na niego bardzo żywiołowo, a szczególnie na walki wojów. Spotkanie zakończyło się konkursem ze znajomości wybranych faktów przedstawionych w trakcie widowiska, a nagrodą dla zwycięzców były denary Chrobrego. 

Wiele emocji wzbudziło oglądanie rekwizytów przywiezionych przez wojów. Uczniowie mogli ubrać zbroję, obejrzeć elementy uzbrojenia, wyposażenia słowiańskich domów. Niewątpliwie lekcja historii na żywo pozostawiła niezapomniane wrażenia wśród wszystkich uczestników i okazała się wspaniałym sposobem na szerzenie wiedzy o tradycji i pięknie minionych wieków. 

Dnia 21.01.2012 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Makowskiej obchodzili uroczyście Gminny Dzień Babci i Dziadka. Dzięki uprzejmości gospodarza remizy OSP P. E. Stania o godz. 12.00 w tymże budynku rozpoczęła się zabawa choinkowa. Główną atrakcją był przyjazd pani Wróżki i Bałwanka, którzy poprowadzili gry, zabawy i konkursy dla dzieci. Śmiechom i wiwatom nie było końca. Czas zabawy choinkowej minął bardzo szybko i żal było się żegnać z tak sympatycznymi bajkowymi postaciami. Pani Wróżka obiecała jednak, że powróci do nas za rok.

Po uczcie dla ciała nadszedł czas na ucztę duchową i odpoczynek. Przybyłych bardzo, bardzo licznie Dziadków i Babcie powitała P. Dyrektor E. Kamińska. Swoją obecnością zaszczycili nas również Ksiądz Prałat S. Ciąpała, P. Wójt J. Stankiewicz, Przewodniczący Rady Gminy P. D. Kuleta, Sekretarz Gminy P. M. Krawczyk, Skarbnik Gminy P. M. Górska, pracownicy szkoły, miejscowi notable oraz rodzice i mieszkańcy wsi . Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni przenieśli się w czasy narodzin Pana Jezusa.

Jasełka pt. „Jest taki dzień” odbiegały schematem od wcześniejszych wystawianych w tej szkole. Na scenie oprócz dzieci w rolach Adama, Ewy, kwiatów, zwierzątek i ptaszków pojawili się także dorośli aktorzy. W role Maryi, Józefa, Jezusa, królów i pasterzy wcielili się rodzice uczniów. Mimo ogromnej tremy wszyscy aktorzy zaprezentowali się bardzo profesjonalnie i ładnie. O stroje dla dzieci i siebie samych zadbali rodzice, scenariusz ułożyła i opracowała P. A. Czerwińska, oprawę muzyczną przygotowała P. A. Jaworska, a dekorację P. M. Wawrzyn. Wspaniały występ rodziców stanowi nowy początek ciekawej współpracy szkoły z domem rodzinnym uczniów i daje początek realizacji nowych pomysłów, które już narodziły się w głowach nauczycieli placówki. 

Po Jasełkach odbyła się dalsza część uroczystości poświęcona seniorom rodu. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się okolicznościowe wiersze i piosenki o babciach i dziadkach, kolędy po angielsku, taniec „Wiewiórki” i widowisko pt. „Pechowy Miś”. Uczniowie przygotowywani byli pod kierunkiem P. B. Skiba, P. A. Głas, P. B. Sałkowskiej, P. O. Opalskiej i P. M. Pietrzyk.. Młodzi aktorzy zaprezentowali się świetnie. Takie integracyjne uroczystości umacniają więzi rodzinne, uczą szacunku wobec starszych i zacieśniają współpracę szkoły ze środowiskiem lokalnym.
O słodki poczęstunek na zakończenie cudownego dnia dla Babć i Dziadków zadbali zawsze wspomagający szkołę, niezawodni rodzice. 

Strony